فعالیت‌های صیادی بر‌اساس آیین‌نامه مدیریت صید انجام می‌شود
1399/05/25
در پی انتشار مطلبی با عنوان تخریب محیط زیست و در خلیج فارس صید ترال ممنوع است اما همچنان ادامه دارد در روزنامه صبح نو مورخ 14 مرداد 99، روابط عمومی سازمان شیلات ایران توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، متن این توضیحات به شرح زیر است:
«به‌طور کلی بهره‌برداری از ذخایر آبزی در صیدگاه‌های خلیج‌فارس و دریای عمان متناسب با شرایط اکولوژیک و ویژگی‌های زیستی و فناوری آبزیان با استفاده از روش‌های صید مختلف انجام شده که با مدیریت و بررسی‌های تخصصی شیلات و با در نظر داشتن ملاحظات مختلف فنی واجرایی، برنامه‌ریزی انجام می‌شود. در خصوص ادعای فعالیت صیادی کشتی‌های چینی در آب‌های ایران، همانطور که در گذشته نیز به دفعات اعلام شده است مطابق ضوابط مرتبط شیلات، هیچ شناور صیادی با مالکیت خارجی برای هیچگونه فعالیت صیادی در کشور وجود ندارد و ادعاهای برخی افراد مصاحبه شونده در این خصوص که در فضای مجازی و رسانه‌ای منتشر می‌گردد به‌طور کاملاً رسمی توسط سازمان شیلات ایران مردود اعلام می‌شود. تاکید می‌شود که فعالیت‌های صیادی در کلاس کشتی‌های همانند سایر فعالیت‌های شیلاتی براساس آیین‌نامه مدیریت صید و با رعایت برنامه‌های کنترلی و نظارتی شیلات صورت می‌پذیرد، که در این زمینه هرگونه تخطی از چارچوب آیین‌نامه از قبیل عدم رعایت زمان صید و یا محدوده جغرافیایی صیدگاه و یا عدم رعایت استاندارد ابزار و ادوات صید علاوه بر رسیدگی در کمیسیون تخلفات صیادی شیلات در صورت وجود مصادیق مجرمانه، متخلفین به مراجع قضایی نیز معرفی می‌گردند.
در خصوص روش صید ترال می‌توان گفت که از جمله روش‌های صید رایج است که قدمت بالایی داشته و برای برداشت بخشی از ذخایر آبزی، میگو در خلیج‌فارس، ماهیان یال اسبی در صیدگاه‌های اختصاصی مربوطه، ماهی مرکب در دریای عمان و فانوس ماهیان دریای عمان هستند که البته بخشی از ذخایر با استفاده از شناورهای صید خرد و بخش دیگری نیز توسط کشتی‌های صیادی براساس اجازه‌نامه‌های صید شیلات برداشت می‌شوند. توضیح اینکه ابزار و ادوات صید مربوطه تابع استانداردهای فنی و تخصصی در قالب ضوابط و مقررات مدیریت صید شیلات بوده که از طریق آیین‌نامه مدیریت صید ابلاغ می‌گردد و مشخصات فنی تور ترال شامل اندازه چشمه نور، جنس نخ، بویه‌ها و ... مشخص می‌گردد.
این اعتقاد نیز وجود دارد که روش صید ترال نیز مانند هر روش صید دیگری چنانچه به صورت ضابطه مند و قانونمند مورد استفاده قرار گیرد اثرات تخریبی آن در محیط زیست به حداقل رسیده و نتایج قابل قبولی را از جنبه مدیریت صید به همراه خواهد داشت.
اما نکته حائز اهمیت در خصوص روش صید ترال این موضوع است که در حال حاضر بخشی از ناوگان صیادی مجاز و دارای مجوز صید، مطابق برنامه زمان بندی فصول صید برای برداشت ذخایر آبزی هدف به فعالیت صید ترال می‌پردازند که تحت مدیریت و ضابطه‌مندی شیلات قرار دارند و از طریق راهکارهای اجرایی و عملیاتی مناسب نسبت به کنترل فعالیت آن‌ها اقدام می‌گردد. ولی درهمین شرایط متاسفانه تعداد زیادی از شناورها به صورت غیر‌مجاز در صیدگاه‌های خلیج‌فارس و دریای عمان حضور داشته و به فعالیت صید غیر‌مجاز ترال می‌پردازند که به‌عنوان آسیبی جدی برای ذخایر آبزی و اکوسیستم دریا محسوب می‌شوند ضمن اینکه منافع جامعه صیادی قانونمند موجود را نیز به مخاطره خواهند انداخت. لذا شیلات با تمام توان موجود در یگان حفاظت منابع آبزی و با استفاده از ظرفیت‌های کنترلی و نظارتی خود با مصادیق چنین فعالیت‌های صیادی غیر مجاز برخورد می‌کند و از تمام مراجع و سازمان‌های متولی ذی‌ربط نیز درخواست همکاری برای مقابله با هر‌گونه فعالیت صیادی غیر‌مجاز را دارد.
در این راستا سیستم کنترل و نظارت سازمان شیلات ایران براساس وظایف حاکمیتی پیش‌بینی شده در قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده است که در حال حاضر 6لایه نظارت و کنترل به شرح ذیل پیش‌بینی شده و در حال اجراست. 1-کنترل شناورها به هنگام خروج از بندر. 2-استقرار ناظر مقیم. 3-استفاده از سیستم پایش از راه دور. 4-بازرسی در دریا توسط یگان حفاظت از منابع آبزی و سایر دستگاه‌های انتظامی.  
تعداد مشاهده خبر4766 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal